Haydar Dümen’e Gelen Beyin Yakan Sorular

Dünyanın En Zengin 10 Porno Yıldızı

Lexington Steele Kimdir?

Olmadık Yerlerde Seks Yaparken Hastanelik Olan 10 Çift

Elektriğin Mucidi Kimdir?

Genel, Teknoloji 7 Ekim, 13:49'de eklendi

Elektriğin Mucidi Kimdir?

Birbirine sürtünen iki cismin herhangi bir mekanik etkiyle ya da ısının kristaller üzerindeki etkisini kimyasal veya ısı olaylarıyla gösteren bir enerji çeşidi olan elektrik, Yunanca elektron kelimesinden gelmiştir.

İlk Deneyler

Elektriğin kanunları bulunmadan evvel, Yunanlı filozof Thales, yaptığı ilk deneyle elektriklenmenin sadece kehribarla ilgili olduğunu sanmış ve elektron adını vermiştir.

16, yüzyılın sona ermesine kısa bir süre kala İngiliz bilim adamı William Gilbert, elektriği ciddi anlamda incelemiştir.

Elektrik terimini de kullanan ilk bilim adamı olma unvanına sahip olan Gilbert, elektrik yüklerinin artı ve eksi olarak belirlenmesini sağladı. Yaptığı bu önemli araştırmalar ile elektronik için büyük adımlar atmış oldu ve tarihe adını yazdırmayı başarmıştır.

 

Bilim Adamlarının Büyük Rolü

William Gilbert elektrik konusundaki mükemmel buluşları nedeniyle, elektrik mühendisliğinin öncüsü olarak kabul edilir. İlerleyen zaman içerisinde Joseph Priestley, 1767 senesinde elektrik yüklerinin birbirleriyle ters orantılı çekim kuvvetinin aralarındaki mesafeden kaynaklandığını buldu. Durgun elektrikten sonra İtalyan bilim adamı Alessandro Volta, akan elektriği bulan ilk kişi oldu. Volta ilk elektrik pilini bulup, bu pilden de ilk elektrik akımını elde etmiş bir mucittir.

Elektriği ilk bulan bilim adamları listesi bu şekilde uzar gider fakat resmi olarak elektriği bulan ilk mucit Thomas Edison olarak kayıtlara geçmiştir. 1881 yılında ABD de ilk elektrik üretim tesisini kurmuş ve bu tesis sayesinde hem evlerde hem de, sanayide elektrik kullanımı başlamıştır.

 

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Instagram Begeni Al

Instagram Begeni Al

0
0
11 Kasım, 13:00
Cowlook Oyun Oynayarak Para Kazan

Cowlook Oyun Oynayarak Para Kazan

0
0
20 Aralık, 11:30
Sahte Plaka Takmanın Cezası

Sahte Plaka Takmanın Cezası

0
0
5 Ekim, 10:47
Hapiste Yazılan 10 Eser

Hapiste Yazılan 10 Eser

0
0
19 Eylül, 12:25