Elon Musk’ın 44 milyar dolara satın aldığı X’in değerlemesi 19 milyar dolara düşmüş durumda.

19 milyar dolarlık değerleme, Elon Musk’ın şirketi satın almak için ödediği 44 milyar doların yaklaşık %55 altında.

Twitter‘ı 44 milyon dolara satın alan Elon Musk, platformun şu anda 19 milyar dolar değerinde olduğuna inanıyor. Şirket içinde paylaşılan belgelere göre, bu hafta X çalışanlarına 19 milyar dolar ya da hisse başına 45 dolar değerleme üzerinden hisse senedi birimleri (RSU) verildi.

19 milyar dolarlık rakam, Elon Musk’ın şirketi satın aldığı 44 milyar dolarlık satın alma fiyatından yaklaşık yüzde 55 daha düşük. Belgelere göre, hisse başına adil değer, yönetim kurulu tarafından yürürlükteki vergi kurallarına uygun olarak bir dizi faktöre dayalı olarak belirlendi. Bu noktada Elon Musk’ın X’in Yönetim Kurulu Başkanı olduğunu ve resmi bir Yönetim Kurulu oluşturmadığını hatırlatmak isteriz.

Hatırlarsanız, Mart 2023’te Elon Musk, Twitter çalışanlarına gönderdiği bir e-postada, yaklaşık 20 milyar dolar değerleme üzerinden hisse ödemesi yapacağını duyurmuştu. Belirtilen bu değerlemenin 44 milyar doların altında kalması dikkat çekmişti. Görünüşe göre şirketin değerlemesi düşmeye devam ediyor.

X’in değerlemesi neden düşüyor?


Peki X’in değerlemesi neden düşüyor? Elon Musk tarafından satın alınmasının ardından Twitter ya da yeni adıyla X, özel bir şirket haline geldi. Özel şirketler çalışanlarına hisse senedi benzeri tazminat seçenekleri sunduğunda, ABD İç Gelir Servisi şirketlerin 409A değerlemesi kullanmasını öneriyor. 409A, bir şirketin değerinin ne kadar olduğunu değerlendirmek için bağımsız bir yöntemdir. Bununla birlikte, bu yöntemle elde edilen değerlemeler, bir VC yatırımı sırasında elde edilen bir değerlemeden daha muhafazakar veya daha düşük olma eğilimindedir. Bizimle paylaşılan bilgiler, yeni bir 409A değerlemesinin ardından şirket değerlemelerinin düşürülmesinin yaygın olduğunu göstermektedir. Örneğin, Stripe’ın değerlemesi geçen yıl yüzde 28, Instacart’ınki ise yüzde 38 düştü. Yine de yaklaşık %55’lik düşüş şirket için endişe verici.

Ayrıca, 409A değerlemesi hisse senedi opsiyonlarının vergi matrahını da belirler. Yani şirket 19 milyar dolar değerindeyse, X çalışanı opsiyonları kullanırken şirketin 40 milyar dolar değerinde olmasına kıyasla daha az vergi ödeyecektir.

Öte yandan, 19 milyar dolarlık değerleme çalışanlar için olumlu sonuçlar doğururken, aynı şey X için söylenemez. Şirketin önümüzdeki dönemde hayata geçirmeyi planladığı süper uygulama vizyonunun değerlemesini nasıl etkileyeceğini hep birlikte izliyor olacağız.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir