Odeabank Kimin, Odeabank Sahibi Kim?

Eski Mahkumlara Kredi Veren Bankalar

EFT Sorgulama Nasıl Yapılır?

Haydar Dümen’e Gelen Beyin Yakan Sorular

IP Sertifikası Nedir, Ne Anlama Gelir?

Teknoloji 10 Ağustos, 12:08'de eklendi

IP Sertifikası Nedir, Ne Anlama Gelir?

Günümüzde teknoloji akıl almaz boyutlara ulaşmış durumda. Teknoloji, süper hızlı bilgisayarlardan akıllı telefonlara, internete bağlanabilen SLR fotoğraf makinalarından kibrit kutusu büyüklüğünde video kaydı yapabilen cihazlara kadar uzanan çok büyük bir havuz aslında. İşte bu büyük havuzun içerisinde elbet ki bu cihazları denetleyen etkenler de bulunmakta. Günümüzde bu havuza dahil olan cihazları fizyolojik ve biyolojik olarak değerlendiren birçok insan var. Hatta bu insanlar, bu cihazları nasıl değerlendirdiklerini videoya çekip sosyal medyadan paylaşarak insanlara ulaştırıyorlar. İşte bu değerlendirmeleri biraz daha profesyonel bir platforma taşıdığımızda IP Sertifikası mevzusu karşımıza çıkmaktadır.
IP Sertifikası Nedir?
Ip Sertifikası, bütün teknolojik cihazları kapsıyor olsa da, özellikle telefonlar üzerinde uygulanan bir değerlendirme projesidir. Bu proje, genellikle akıllı telefonlar üzerinde uygulanan belli başlı testler ışığında ortaya çıkan dayanıklılık sonuçlarını doğurur. Aslında ‘’Telefon suya karşı veya toza karşı dayanıklı mı?’’, ‘’dayanıklıysa ne kadar dayanıklı?’’ gibi değerlendirmelerin genel adıdır. Günümüzde üretilen bütün telefonlar Ip Sertifikası’na sahiptir. Suya veya toza karşı dayanıklı olmasalar bile bu testten geçmektedirler. Bütün cihazlar, bu sertifika programında Ip Koruma Derecesi kapsamında puanlandırılırlar. Bu puanlandırılma, mevcut telefonun toza ve suya karşı olan dayanıklılığının bir göstergesi olarak üretici firmalar tarafından kullanılır.

Ip Sertifikası Başka Neleri Ölçekler?
Ip Sertifikası, cihazların suya ve toza karşı olan dayanıklılığını ölçmenin yanı sıra, cihazın dış darbelere ve elektrik akımına karşı olan dayanıklılığını da ölçmektedir. Bütün bu testlerin sonucunda, cihazın fizyolojik olarak dış faktörlere ne derece dayanıklı olduğu matematiksel olarak ortaya çıkmaktadır. Böylelikle bu tür bir ürünü almak isteyen insanlar, bağımsız olarak çalışan bu sistemin ışığında alacakları ürüne karar verme konusunda gerekli bilgiyi edinebilmektedirler. Ip Sertifikası, bilinçsiz tüketici tarafından bilinmese de, bilinçli ve ilgili kitleler tarafından oldukça önemsenen bir durumdur. Oysa ki teknolojik cihaz satın alacak olan herkesin bilmesi gereken, hafife alınmaması gereken bir konudur.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Mail: gkhancelik@gmail.com