Haydar Dümen’e Gelen Beyin Yakan Sorular

Dünyanın En Zengin 10 Porno Yıldızı

Lexington Steele Kimdir?

Olmadık Yerlerde Seks Yaparken Hastanelik Olan 10 Çift

Sahte Plaka Takmanın Cezası

Genel 5 Ekim, 10:47'de eklendi

Sahte Plaka Takmanın Cezası

Sahte plaka takarak trafikte gezen yüzlerce araç var. Bunu yapanların çoğunluğunu nakliyatçılar ve kaçakçılar oluşturuyor. Polislere takılmadan geçebilmenin çabası içinde olan bu insanlar, yakalandığında büyük para cezaları alıyor. Hatta bazen bu cezalar artırılarak hapis cezasına bile dönebiliyor. Son çıkartılan kanun hükmünde kararname ile sahte plaka takmanın cezası ağırlaştırıldı.

Yeni Plaka Ceza Yönetmeliğine Nedir?

Üç yıldan başlayan hapis cezaları ve ağır para cezaları çıkartıldı. Bu kurala uymayarak yine de sahte plaka takanlar, bu cezalara tabi tutulacaklardır. 2018 yılında yapılan araştırmalara göre kanun hükmünde kararnameden sonra, bu suç oranı %22 azaldı. Bu uygulama geldiği için, uyuşturucu ve silah kaçakçılığında aynı oranda azaldı. Eskiden sahte plaka takmanın cezası 366 Türk lirasıydı. Kanun hükmünde kararname çıkartılınca sahte plaka takmanın cezası 488 Türk lirasına yükseldi. Eğer ceza alan kimseler cezayı on gün içerisinde öderlerse %25 ceza affı desteği getirildi. Eğer bunu tekrarlayan kişiler tekrar yakalanırsa, 20 ceza puanı ehliyetine girilir. 20 ceza puanı girildikten sonra tekrar aynı suçu işlerlerse, ehliyetine el konulur. Yakalandıktan sonra plakası sökülür. Yönetmeliğe göre plaka takmazsa, 7 gün içerisinde ehliyetine yine el koyulacaktır.

Eğer Plaka Takmama Suçu Tekrarlanması Durumunda Ne Olur

Eğer araca ilk 10 gün içinde plaka takılmazsa, kanun hükmünde karar nameye göre sahte plaka takmanın cezası olarak 1042 Türk lirası ceza kesilir. Buna ek olarak ehliyete ve aracın sahibine 20 ceza puanı daha getirilir. Yine bu paranın on gün içerisinde ödenme şartıyla, %25 vergi ve ceza affı uygulanacaktır. Aracın plakası yönetmelikteki şartlar getirilesiye kadar, araç trafikten men edilir. Men edilen aracın kullanılması durumunda, ilk olarak 1100 Türk lirası para cezasına çarptırılır. Eğer bu durum böyle devam ederse, araç devlet otoparkına çekilir. Devlet otoparkında ilk 4 gün boyunca ücretsiz olarak bağlanır. Sonraki her gün için 12 Türk lirası para cezası kesilir. Eğer araç yirmi yıl içerisinde sahibi tarafından alınmazsa, devlet araca el koyabilme yetkisine sahiptir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Instagram Begeni Al

Instagram Begeni Al

0
0
11 Kasım, 13:00
Elektriğin Mucidi Kimdir?

Elektriğin Mucidi Kimdir?

0
0
7 Ekim, 13:49
Hapiste Yazılan 10 Eser

Hapiste Yazılan 10 Eser

0
0
19 Eylül, 12:25
Booking İndirim Kuponu

Booking İndirim Kuponu

0
0
30 Temmuz, 11:00