Haydar Dümen’e Gelen Beyin Yakan Sorular

Dünyanın En Zengin 10 Porno Yıldızı

Lexington Steele Kimdir?

Olmadık Yerlerde Seks Yaparken Hastanelik Olan 10 Çift

Vertigo Nedir? Nedenleri ve Alınabilecek Önlemler

Sağlık 8 Ekim, 10:45'de eklendi

Vertigo bir hastalık türüdür. Günümüzde; genç yaşlı dinlemeyen, birçok insanda bulunan bir hastalıktır. Genellikle nöroloji ana bilim dalında görev yapan hekim bu hastalığın tanısını koyar ve çeşitli tedavi yollarını hastalara iletir. Hastalık genel olarak beyin MR’ından ya da EEG testinden sonra teşhis edilir. Bunun yanında kişide oluşan kulak çınlaması sebebi ile işitme testlerine giren hastaya tüm tetkikler sonucunda teşhis konulur.

Vertigo Nedir?

Vertigo aslında bir kulak iltihabı hastalığıdır. Halk dilinde baş dönmesi olarak ya da orta kulak iltihabı olarak bilinir. Baş dönmesi sadece bu hastalığın nedenidir. Kişide meydana gelen kulak çınlamasına, baş dönmesine ve denge kaybına sebep olur. Hastalığın henüz başlarında meydana gelen ara ara baş dönmesi, ya da baş ağrısı genellikle pek fazla önemsenmez, fakat zamanla kişinin hayatını etkileme boyutuna gelindiğinde hastalık ciddiye alınır. Kimi hasta baş ağrısını, kulak çınlaması önemsemeyip normal hayatın devam eder ve aniden yolda yürürken yerin kayar gibi olması ya da artan denge kaybı sebebi ile hastaneye başvururlar. Her hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da hastalığın seyrini değiştirme açısından önemli bir yere sahiptir.

Vertigo Hastalığının Nedenleri

Vertigo hastalığı beyinde meydana gelen bir hastalık olduğundan direkt olarak kişinin beyni ile alakalıdır. En büyük sebebi elbette strestir. Kişinin göstermiş olduğu strese bazen vücut dayanamayabilir ve çeşitli reaksiyonlarda bulunur. Vücuttan çıkacak olan bu reaksiyon direkt olarak beyne etki yapar. Genetik bir hastalık değildir ancak gerekli tedbirler alındığı takdirde kişinin şikayetleri eskiye nazaran azaltılıp, hastalık durdurulabilir. Bunun için de kişinin çabası ve gayreti çok önemlidir. Sigara, alkol, uyuşturucu da bu hastalığa sebep olur.

Vertigo İçin Alınabilecek Önlemler

Vertigo hastalığına sahip olan bir birey mutlaka hekimin vermiş olduğu tedaviyi uygulamalıdır. Kendisini strese sokacak olan ortamlardan zararlı alışkanlıklardan kaçınmalıdır. Bağışıklık sistemini dinç tutması gerektiğinden bol bol sebze meyve ve yararlı gıdalar tercih etmelidir. Bu süreçte spor yapmak da vücudu dinç tutacağından; günlük 1- 2 saat muhakkak yürüyüş yapılmalıdır.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.